Rabiül Evvel Ayı

Hicri Takvimin 3ncü ayı olan Rabiül Evvel ayının sadece müslümanlar için değil, tüm dünya ve hatta tüm kainat için çok müstesna çok özel bir yeri vardır. Çünkü Rabiül Evvel ayında Alemlere Rahmet olarak gönderilen iki cihan serveri Peygamber Efendimiz, Muhammed Mustafa Sallallahü Aleyhi ve Sellem Hazretleri dünyaya teşrif buyurmuşlardır. Bu teşrif sebebiyle yüzyıllar boyu Peygamberler tarafından müjdelenen o kutlu ana kavuşulmuş, karanlıklar aydınlığa dönmeye başlamış, dünyayı kaplayan zulüm, yerini adaletle dolduracağı günün şafağına ulaşmıştır.

Bu sebeple her bir müslümanın Rabiül Evvel ayının kıymetini bilmesi, kendi karanlıklarından aydınlığa kavuşacağı, sıkıntılarından selamete çıkacağı, dualarının kabul olacağı ay olarak görerek bu güzel ayda bol bol dua etmeli ve Peygamber Efendimiz'e bol bol salevat getirmelidir. Özellikle Rabül Evvel ayının 12nci gününe denk gelen Mevlüt Kandili boş geçirilmemelidir.

Rabiül Evvel ayında Salat-ı Münciye, Salat-i NAriye ve Salat-ı Fethiye gibi salevatların okunması tavsiye edilmektedir. (Kaynak: Dua ve İbadetler, Fazilet Neşriyat)