CENNETÜL BAKİYİ VE HAZRETİ OSMAN EFENDİMİZİ SELAMLAMA DUASIMemleketimizdeyken dedelerimizin ninelerimizin bulunduğu kabristanlığa girmeden önce nasıl ön hazırlık yapmamız gerekiyorsa, Cennet-ül Baki kabristanlığına girmeden önce de aynı şekilde bir ön hazırlık yapmalıyız.

Peki nedir bu ön hazırlıklar?
1-) Abdestimiz yoksa abdest alırız.
2-) Kabristanlığa girmeden önce 1 fatiha 11 İhlas-ı Şerif(Kul hüvAllahü Ehad suresi) okuyup başta Peygamber Efendimize, onun ailesi ve eshabına hediye ettikten sonra,ziyaret edecek olduğumuz kabristandakilerin ruhlarına hediye ederiz.
3-) Kabirden içeriye sağ ayakla ilk adım atılır.
4-) Esselaamü aleyküm yaa ehlel kubüür (Allah'ın Selamı üzerinize olsun ey kabir ehli) şeklinde selam verilir. Bu şekilde selam verildiğinde kabir ehli sizin selamınızı alacaktır.

Not: Normalde hiç bir kabrin üzerine ayak basılmaz, bu çok günahtır fakat 1 Fatiha 11 İhlas-ı Şerif okuyup hediye eden kişiler, kabir ehli tarafından bir nur parçası gibi görülür ve "Ah keşke şu nur gelse de benim kabrimin üzerine konsa" diye iç geçirirlermiş.Bu şekilde kabirler arasından geçerken istemeden de kabre bastığınızda bu günah olmaz. Siz de her kabristanlık girişi öncesi 1 Fatiha 11 İhlas-ı Şerif okuyup kabir ehline hediye edin ve içeri öyle girin. Ama Kabir ehli üzerlerine basılmasını isiyor istiyor diye de gidip kabirlere basmayın, saygıyı elden bırakmayın. Biz henüz hayattayız ve hayatta olduğumuz müddetçe de saygı diye bildiğimiz her ne varsa bunu uygulamamız lazım değil mi.

Cennetül Baki kabristanlığını da ziyaret ederken bu usül üzerine bir giriş yaparız. Yanlız bu kabristanlıkta bulunan Efendilerimizin manevi olarak dereceleri çok yüksek olduğu için selamlamayı daha özel bir şekilde yapmamız gerekir.

Cennetül Baki her ne kadar o esnada çok kalabalık olsa da kapının sol tarafında genelde boşluk bir alan olur. O boş alana geçilerek Cennet-ül Baki ehli  aşağıdaki dua ile selamlanır.

Daha sonra kabir ziyaretlerine başlayabilirsiniz. Her ziyaret ettiğiniz kabirde 1 Fatiha 11 ihlası şerif okuyup veya  en azından 1 Fatiha 3 ihlası şerif okuyup ziyaret ettiğiniz kabirdeki Sahabiye veya Allah dostuna hediye edersiniz.  Hazret-i Osman Efendimizin kabrine vardığınız zaman 2nci selamlama şeklindeki gibi Hazreti Osman Efendimizi selamlarsınız yine 1 Fatiha 11 İhlas-ı Şerif okursunuz.


CENNTÜL BAKİYE GİRERKEN SELAMLAMA

 

TÜRKÇE OKUNUŞU

ANLAMI

1 Esselaamü aleyküm yaa daare kavmil mü’minin. Allah’ın selamı üzerinize olsun Ey mü’minler diyarı
2 Ve inne inne inşeAllah biküm lahikun. İnşAllah biz de size kavuşacağız
3 Esselaamü aleyküm yaa Ehlel Bakii Allah’ın selamı üzerinize olsun Ey Baki Ehli
4 Esselaamü aleyküm yaa Eshabı-n Nebiyy SallAllahü Aleyhi ve Sellem Allah’ın selamı üzerinize olsun Ey Eshab-ı Nebi
5 Esselaamü aleyküm yaa Ehle beyti Muhammedin SallAllahü Aleyhi ve Sellem Allah’ın selamı üzerinize olsun Ey Ehl-i Beyt-i Rasulüllah.
6 Esselaamü ALEYKÜNNE yaa Ezvaace-n Nebiyy SallAllahü Aleyhi ve Sellem Allah’ın selamı üzerinize olsun Ey Rasulüllah’ın Zevceleri
7 Esselaamü ALEYKÜNNE yaa Ümmehatil mü’minin Allah’ın selamı üzerinize olsun Ey Mü’minlerin Anneleri
8 Allahümağfir li Ehlil Bakii-ıl ğargad. Allah’ım, Baki ehline mağfiret et
9 Allahümmağfir lenaa ve lehüm ecmaiin. Allah’ım, bizi ve cümlemizi affet.(Amin)HAZRETİ OSMAN EFENDİMİZİ SELAMLAMA

 

TÜRKÇE OKUNUŞU

ANLAMI

1 Esselaamü aleyke yaa Usman-übni Affaan Radiyallahü anh. Allah’ın Selamı üzerine olsun Ey Osman bin Affan Radiyallahü anh.
2 Esselaamü aleyke yaa Zinnureyn Allah’ın selamı üzerine olsun Ey iki nurun Sahibi.
3 Esselaamü aleyke yaa Sahibi Rasülillaah Allah’ın selamı üzerine olsun Ey  Rasülullah’ın Arkadaşı
4 Esselaamü aleyke yaa Sahibel Hayaa Allah’ın selamı üzerine olsun Ey Haya(utanma) sahibi.
5 Esselaamü aleyke yaa Halifeti Rasülillah Allah’ın selamı üzerine olsun Ey Rasülullah’ın Halifesi
6 Esselaamü aleyke yaa Emiral mü’miniin Allah’ın selamı üzerine olsun Ey mü’minlerin Emiri