BUNLARI YAPMADAN GİTMEYİN

Hac için veya Umre için yola çıkmadan önce aşağıda bahsettiğimiz hususları yerine getirmeye gayret gösterelim.
1-) Borçlarınız varsa bu borçların ödenmesi
2-) Üzerinizde başkalarına ait emanetler varsa bunların teslim edilmesi

Hatırlayın! Peygamber Efendimiz Mekke'den Medineye hicret etmeden önce Hz Ali Efendimize üzerindeki emanetleri teslim etmişti. Biz de O'nun ümmeti olarak aynı şekilde davranmalıyız ve yola çıkmadan üzerimizdeki emanetleri sahiplerine teslim etmeliyiz.

Not : Peygamberimize emanet edilen şeyler kimin emanetiydi biliyor musunuz? Peygamber Efendimizin Peygamberliğine inanmayanların emanetleriydi. Yani inanmamış olsalar da El-Emin lakaplı Peygamber Efendimize mallarını teslim etmekten de geri kalmamışlar, kendi dostlarına güvenemezlerken Peygamber Efendimize güvenmişler.

 

 
3-) Vasiyet yazılması

Dünyanın binbir türlü hali var deyip her ihtimale karşı gitmeden bir vasiyet yazmamız, borçlarımızı, alacaklı olduğumuz kimseleri, malımızın dağıtımını, kendisinden helallik dilediğimiz kimseleri, geride bırakacaklarımızın bizim için yapmasını istediğimiz şeyleri, ve geride bıraktıklarımıza nasihatlerimizi ,son sözümüzü bu vasiyete yazmalıyız. Vasiyetinize besmele ile başlar , Amentu ve Kelime-i Şehadet ile noktalarsınız.

Vasiyet yazmak her insana ağır gelir. Yazarken eliniz titrer, sevdiklerinizden ayrılma ihtimaline karşı gözleriniz dolar, ölümü kabul etmek zor gelir ama her ne kadar bunu yapmak zor gelse de yolculuğa çıkmadan önce islami usullere uygun olarak birer vasiyet yazmalısınız. Öldükten sonra geride bıraktıklarımızın bizim yüzümüzden kavgalı olmasını istemeyiz.

Not: Alem-i Berzah'ta (ruhlar- ölüler alemi) ruhlar birbirleri ile konuşmakta ve görüşmektedirler. Vasiyetini yazmadan ölen kimseye ise bu hak verilmez, kendinden önce vefat eden sevdikleri ile ve kendisinden sonra vefat edecek kişilerle görüşemez. Bu yüzden ister hacca gidin ister gitmeyin , ister genç olun ister yaşlı olun her zaman yazılı bir vasiyetiniz bulunsun ve güvendiğiniz bir kişiye de vasiyetinizin yerini söyleyiniz.

 
4-) Dargın olduğunuz kimselerle barışıp, hellaleşip veya vedalaşıp öyle yola çıkma

Bu husus çok önemlidir. Eğer memleketinizde küs olduğunuz birileri varsa ve siz onunla vedalaşmadan yola çıkmayınız. Medineye vardığınızda Peygamber Efendimiz (S.A.V) size hitaben "Memleketinden ne haberler getirdin, kimlerden ne selamlar getirdin, falancadan(dargın olduğun kimse) ne haber getirdin ey ümmeti" derse ne cevap vereceksiniz? Çok mahcup olursunuz ve bu mahcubiyeti de o mübarek beldelerde sürekli yaşarsınız, bir şekilde sürekli aklınıza gelir, üzülürsünüz.

Helalleşmek hak iadesi gerektirir yani helalleşmek için karşı tarafın size hakkınızı iade etmesi gerekiyor ve bu sebeple helalleşme olmamış olabilir ama Peygamber Efendimize misafir olacak olan siz Hac yolcuları için en azından vedalaşmak boynunuzun borcudur. Bu yüzden haklı bile olsanız, dargın olduğunuz kişi ile küs olduğunuz kişi ile vedalaşmayı ihmal etmeyiniz. Gerekirse siz arayın, yanına gidin "Ben Rasulullah Efendimizi, Peygamber Efendimizi ziyarete gidiyorum, Vedalaşmak için aramıştım" derseniz. Belki karşı taraf gururundan dolayı sizden özür dileyememiştir ama Peygamber Efendimizin ismini duyunca kalbi yumuşar da aynı güzellikte size cevap verir.(En azından Hayırlı Yolculuklar, Allah'a emanet ol. der) Böylece küskünlüklerin son bulması için bir fırsat doğmuş olur.

Unutmayın, eğer Hacca veya Umreye gidiyorsanız siz artık kendi beldenizin, mahallenizin insanları tarafından Peygamber Efendimize gönderilen bir elçisiniz, Peygamber Efendimize misafir olacak olan kişisiniz. Cenab-ı Hakk'ın Beyt-i Şerifine davet ettiği kişisiniz. Bu yüzden öncelikle sizin alçakgönüllü olup geride bıraktıklarınızla vedalaşmanız gerekir. Bunu Peygamber Efendimiz'e hürmeten SİZ yapacksınız, karşı taraf beni uğurlasın, telefon etsin diye beklemeyeceksiniz.

 
5-) Manevi olarak hazırlanma

Bol bol istiğfar etmeli, günahlarımızdan af dilemeliyiz.. Hal-i hazırda Hacca ve Umreye gitme sebeplerimizden biri de günahlarımızdan dolayı af dilemektir ama Cenab-ı Hakkın Beyt-i Şerifi olan Kabe-i Muazzamaya ve Peygamber Efendimizin huzuruna ne kadar az günah ile çıkarsak hakkımızda o kadar iyi olur.

Bunun dışında Kuran-ı Kerim okumayı ve nafile ibadetleri artırmalıyız, biliyorsak gitmeden evvel bir tesbih namazı kılmamız gerekir. Çünkü tesbih namazı bütün vücut azalarında katılımıyla yapılan çok büyük bir istiğfar şeklidir. Sevabının haddi ve hesabı ancak Allah bilir. Kılabiliyorsak kılalım.

Tesbih namazının kılınışını öğrenmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

6-) Hediye hazırlama, elimiz boş gitmeme

Hac yolculuğuna eliniz boş gitmeyiniz. Orada bulunan başta Peygamber Efendimiz S.A.V olmak üzere bütün Peygambere, Sahabe-i Kirama ve Allah dostlarına, oralarda vefat etmiş müslümanlara yaşadığınız şehirlerden birbirinden güzel hediyeler hazırlayınız. Hediyeden kastımız Kuran-ı Kerim hatimleri, İhlas-ı Şerif hatimleri, Salevat-ı Şerif hatimleri ve elinizden gönlünüzden lisanınızdan her ne güzellik geliyorsa onlar ve onların sevabıdır. Bir kişi sevabını kendisine ait olması için okursa 1 okuduğuna 1 sevap verilir. Eğer okuduklarının sevabını hediye ederse 1'e 70 ila 1'e 700 arasında sevabı katlanır. Belki de daha fazla katlanır. Kuran-ı Kerimde geçtiği gibi: Vallahü yuzaifu limen yeşe - Allah dilediğine kat kat verir(Bakara 261) . Biz 700 zannederken bir de bakmışız ki 7bin olmuş 7 milyon olmuş nereden bilebiliriz ki? Bu yüzden kıskançlığa kapılmayın ve hediye etmekten korkmayın. Okuduklarınızı her ne kadar fazla insana hediye edebiliyorsanız hakkınızda o kadar hayırlı olacaktır. Bütün ümmeti Muhammed'e hediye etmek lazım aslında.

Ayrıca civarınızdaki tanıdıklarınıza da yolculuğunuza çıkmadan 2-3 hafta önce haber ederseniz onlar da kendi hediyelerini hazırlama fırsatı bulabilirler.
7-) Hayır dualarını isteme, Selam toplama , dua toplama

Gitmeden önce civarımızdaki büyüklerimizin elini öpüp hayır dualarını istemeliyiz. ( Büyüklerinizden kendiniz için dua istediğinizde "Asıl sen bize dua et, mubarek yerlere giden sensin." diyecekler hazır olun :) )

Peygamberimize gönderecekleri selamları alalım ve o selamları tek tek not defterlerine kaydedelim. Cunku Mescid-i Nebeviye gittiğinizde yeşil kubbenin karşısına geçip hazırola geçip "Essalatü vesselamü aleyke Yaa Rasulallah" diye Peygamber Efendimizi selamlayacaksınız. Daha sonra da elinizdeki not defterini çıkarıp Ya Rasulallah , sana kendi memleketimden falancanın, filancanın , şu akrabamın, şu dostumun selamını getirdim diyeceksiniz. Peygamberler , kabirlerinde hayy ve diridirler. Siz Peygamber Efendimize selam verdiğiniz vakit sizin selamınız alacaktır. Bu husus çok önemli dikkat edin.

Ayrıca bizden dua isteyenleri de tek tek isimlerini alalım. Veya hiç aklımıza gelmiyorsa o mubarek beldelere vardığımızda "Ya Rabbi, benden dua isteyenlerin dualarını haklarında en hayırlısı olacak şekilde kabul eyleyiver, o dualarda benim için de bir hayır varsa bana da o nasip eyleyiver" diye dua ediniz. (Akıl akıldan üstündür , kimin bizden daha iyi dua yaptığını bilemeyiz değil mi. Bu yüzden başkalarının aklına gelen ve Cenab-ı Hakk'tan dilediklerini "Biz de aynısından istiyoruz Ya Rabbi" diyerek isteyelim.)

 
8-) Bilgili ve Tecrübeli kişilerden veya bu iş için yazılmış olan kitaplardan Hac ve Umre ile alakalı bilgileri öğrenmek.

Hiç bir bilgiye sahip olmadan gittiğinizde oradaki çok değerli ve bir daha geri gelmeyecek olan güzelim zamanları iyi değerlendiremezsiniz, vaktinizin çoğu boşuna akıp gider, tam olarak istifade edemezsiniz.

(Hali hazırda www.hacisabir.com sitesi olarak bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz fakat sitemiz hac mevsimine 1 ay kala açıldığı için bilgi bakımından henüz pek çok eksiğimiz var. Gelecek sitemizin tamamen dolu olacağını umut ediyoruz.-2.Eylül.2014)

 
9-) Yol sadakası vermek

Yol sadakası bir yere sağ salim gidip gelebilmeniz muhtaçlara sadaka miktarınca verilen paradır. 10-20-50 artık gönlünüzden ne kadar geçiyorsa, sizi sıkıntıya sokmayacak bir miktar parayı yol sadakası olarak vermeyi ihmal etmeyin. Kuran-ı Kerim'in inzal olduğu Mekkeye ve Medineye gittiğinize göre Kuran Kurslarına veya bu işi öğrenen Talebeye vermeniz uygundur. Yola çıkmadan önce "Bismillahi mecraahe ve mürsehe inne Rabbi le Ğafürur Rahim" duasını da bol bol okuyun. Bu dua Nuh Aleyhisselamın tufan için yaptığı gemiye binerken okuduğu duadır. Yolculuk duası olarak bilinir.

 
10-) Evden çıkmadan evvel 2 rekat namaz kılmak.

 
11-) Evden çıkarken Besmele ile Ayetel Kürsi, İhlas(Kul huvAllahü), Felak ve Nas surelerini okumak, evinin kapısından dışarı attığı ilk adımın kendisini Peygamber Efendimize ve Kabeyi Muazzamaya yaklaştıran ilk adım olduğunu bilmek ve bunun sevinici ile yola çıkmak.

 
12-) Yolda giderken bol bol Salevat okuyup zikir çekmek.