SA'Y NEDİR ve NASIL YAPILIR
(3.Bölüm : Sa'y Alanına gidiş)

Bu mühim bilgilerle Sa'y hakkında ve Sefa-Merve tepeleri hakkında ön bilgi edindikten sonra gelin şimdi hep beraber Sa'y vazifesi nasıl yapılırmış buna bir göz atalım.


Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Kabeyi her ne zaman istersek abdest alıp Tavaf edebiliriz fakat Sa'y için bu geçerli değildir. Sa'y yapmaya başlamak için öncelikle bazı vazifeleri yerine getirmiş olmalıyız. Bu vazifeler şunlardır:

1nci Adım) Cirane,Zülhuleyfe gibi bazı özel memleketlere gidip burada umre yapmaya niyet etmek ve ihrama girmek.
2nci Adım)Bu bahsettiğimiz memleketlerden Mekkeye gelip Kabe-i Muazzamanın etrafında 1 kere tavaf etmek. (7 kere Kabe'nin etrafında dönmek)
3nci Adım) Sa'y vazifesinin başlangıcı.

Sa'y vazifesi ihramlıyken yapılır. Yani ihramlı değilken aynı odada kaldığınız hacı arkadaşınızla "Ya kardeş, kaç gündür tavaf yapıyoruz hadi gel bugün bi değişiklik yapalım Sefa ile Merve tepesine gidip Sa'y yapalım senle beraber" deseniz ve Sefa ile Merve arasında bir o tepeye bir bu tepeye yürüseniz bu Sa'y olmaz çünkü dediğimiz gibi Sa'y vazifesi ihramlı olmayı gerektirir. (Not: İhram bahsini ilerleyen günlerde sitemizde işleyeceğiz)

Şimdi bu 2 adımı icra ettiğimizi yani ihrama girip Kabe-i Muazzamada tavafımızı yaptığımızı ve ardından da Tavaf namazı kıldığımızı varsayalım . Bir sonraki adımımız (yukarıda 3ncü adım olarak gösterdiğimiz) olan Sa'y vazifesini icra etmektir.

Tavaf namazınızı kıldıktan sonra Türkiyeden yola çıktığınız hac kafilenizle beraber Mescid-i Haramın içerisinde bazı koridorlardan geçerek Sefa ve Merve tepesinin olduğu mekana ulaşacaksınız. Toplu halde hareket edip gruptan ayrılmamak bu noktada çok önemlidir. Tavaf namazınızı grup ile birbirine yakın yerlerde kılmalı, namazı kıldıktan sonra çabucak dua etmelisiniz ve kafilenin, arkadaşlarınızın nerede olduğunu kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde benim düştüğüm durumlara düşebilirsiniz.

Ben o mubarek beldelere ilk gittiğimde henüz hiç bir yeri bilmezken kafilemiz ile birlikte Umreye niyet edip ihrama girdik ve Mekkeye gelerek Kabe-i Muazzamanın etrafında tavafımızı yapmıştık. Tavaftan sonra ortam biraz sıkışık olduğu için namazı kafileden birazcık ötelerde bir yerde kıldım. Duayı da azıcık uzatmış olacağım ki Fatiha okuyup kalktıktan sonra birde baktım ki kafile yok. Gitmişler... O telaşla sağımdki solumdaki hacı adaylarına "Sefaya nasıl gidilir?" diye sormaya başladım. Sefa-Merve kelimelerini duyunca sizin dilinizi hiç bilmiyor olsalar bile elleriyle tarif ediyorlar. Bana da öylece tarif ettiler yolu. Tarif ettikleri yerden koştura koştura Sefa tepesine gittim. Orada da bulamadım kafilemi. Nasıl Sa'y yapılacağını da bilmiyordum. Neyse ki arkadan bizim uçakla beraber gelen başka bir grup varmış. Siz Sa'y yaptınız mı diye sordum yok hayır yapmadık, şimdi yapacağız cevabını alınca derin bi ohh çektim. Tamam ben sizin gruba katılayım o vakit diyerek onlarla beraber Sa'y yapabildim. Bu yüzden siz siz olun kafilenizden grubunuzdan ayrı düşmeyin. Tecrübeyle sabittir, kaybolduğunuz zaman sudan çıkmış balık gibi oluyorsunuz, nereye gideceğinizi bilemiyorsunuz. Birbirinizi kaybetmemeniz için hanımlar Mekkeden veya Medineden aldıkları aynı renk eşarplarları takabilirler. Veya eşarplarının üzerine aynı renkte çiçekler takaralar. Böylece başlarını kaldırdıklarında arkadaşlarının nerede olduğunu görürler.Safa Merve arasına sizi götürecek yolları size eşlik eden hac rebheriniz biliyor olacaktır fakat biz yine de herhangi bir kaybolma yolunu bulamama riskine karşı sizi Sefa ile Merve tepelerine ulaştıracak yolları çizim yaparak göstermek istiyoruz.


Yukarıda 2nci adımda bahsettiğimiz tavafınız Hacer-ül Esved köşesinde başlayıp yine Hacerül Esved köşesinde bitecek. Tavaf bittikten sonra tavaf namazınızı hac kafileniz ile beraber Makam-ı İbrahimin arkasında bir yerlerde kılacaksınız. Namazınızı kıldığınız yerin hemen arkasında bir koridor var ve üzerinde ingilizce olarak "Go To SAFA" yazar. Yani bu yol safaya gider demektir. Bu yolu dümdüz takip ettiğinizde SAFA tepesine ulaşırsınız. Bu yol çok tenha ve kestirmedir.

Bu koridorların içerisi aşağıdaki resimdeki gibidir.Alternatif olarak Mescid-i Haramın namaz kılınan bölümünden geçerek Safa tepesinin bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Bu yolu pek tavsiye etmiyoruz çünkü bu yolu kullanabilmek için Tavaf eden hacı adaylarına zıt yönde ilerlemeniz gerekiyor. Bu da karşı taraftaki Hacı adaylarına sıkıntı yaşatmak demek ve onların hakkına girmek demektir. Bu yüzden sadece tavaf alanı tenha olduğunda bu yolu kullanabilirsiz. Aksi taktirde kullanmayınız.Bu yolları takip ettikten sonra karşınıza "SAFA START" yazan yani Türkçe olarak "Sefa'nın Başlangıcı" yazan bir tabela gelecek. Böylece Sefa Tepesinin bulunduğu yere ulaşmış olacaksınız. Daha önce de söylediğimiz gibi, size eşlik eden hac rehberiniz bu yolları biliyordur. Siz sadece kafilenizi kaybetmeyiniz yeter.


    1   2   3   4   5   6   Özet