SA'Y NEDİR ve NASIL YAPILIR
(4.Bölüm : Sa'y Alanını tanıyalım)Sa'y alana ulaştığımıza göre gelin hep birlikte Sa'y yapacağımız alanını tanıyalım.

Sa'y alanının bir ucunda Sefa tepesi diğer ucunda Merve tepesi bulunmaktadır. Bu iki tepenin birbirlerine olan uzaklığı 350 metredir. Sefadan Merveye 4 kez gidiş, Merveden Sefaya da 3 kere dönüş yapacağız. Yani toplamda 350x7=2450 metre yürümüş olacağız. Biz ona 2buçuk kilometre diyelim. İhramlı olduğumuz için ayağımızda herhangi bir terlik, tavaf patiği veya ayakkabı da olmayacak. Bu yüzden bu 2buçuk kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla yürümek oldukça zor olacak. Yürürken mermer zemin topuğunuza vurabilir ve ayaklarınız şişebilir haberiniz olsun. Rabbimizin, biz aciz kullarının Rıza-ı İlahi için bu şekilde zahmete girmelerinin ,eziyete katlanmalarının karşılığı olarak vereceği mükafatları hayal ederseniz bu yolu daha kolay tamamlarsınız.

Bu uzunca koridoru tek bir resim içerisine sığdıramayacağımız için bu sayfada bilgisayarda yaptığımız çizimler üzerinde işaretlemeler yaparak size gerekli anlatımları yapacağız. Bir sonraki sayfada size bu alanların resimlerini gösterdiğimizde zaten nerelere karşılık geldiğini hemen anlayacaksınız.


Yukarıdaki çizimi incelediğinizde orta kesimde "Tekerlekli Sandalyeler" için ayrılmış bir yol olduğunu görüyorsunuz. Hasta ve Yaşlılar için yürüyemeyecek derece olanlar tekerlekli sandalye ile bu yolu kullanabilirler.Sa'y alanına gittiğinizde önlerinde boş tekerlekli sandalyeleriyle bekleyen bazı kişileri göreceksiniz. Bu kişiler ücret karşılığı tekerlekli yaşlı kimseleri veya yürüyemeyecek olanları tekerlekli sandalyelerine bindirerek tavaf ve say yaptırırlar.Bir nevi taksicilik yapmaktadırlar, yani parayla insan taşımaktadırlar. Tavaf ve Sa'y için sizden 150-200 riyal arası bir fiyat isterler. Yani Türk lirası ile 75TL ile 100TL arasında bir fiyata karşılık geliyor. Baktığınız zaman oldukça pahalı geliyor ama sağlıklı insanların bile sadece yürüyerek icra ettikleri Sa'y vazifesi esnasında ne kadar yorulduklarını göz önüne alırsak 2450 metre boyunca tekerlekli sandalyeyi sürerek 60-70 kilo ağırlığındaki bir hacı adayını bir o tepeye bir bu tepeye götürecek olan kişinin bu parayı istemesini o kadar yadırgamamak lazım. Yine de güzel bir pazarlık yaparsanız fiyatı düşürebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye sürücüsü ile anlaştıktan sonra paranın hepsini bir anda vermeyin. "Yarısını şimdi yarısını Sa'y bittikten sonra vereceğim" dersiniz. Aksi taktirde tekerlekli sandalye sürücüsü size 7 kere Sa'y yaptırması gerekirken 3 veya 4 Sa'y yaptırdıktan sonra "Yallah Hacı Yallah" diye sizi sandalyeden indirebilir. Geri kalan 3 Sa'y için sıkıntı yaşarsınız. Parayı peşin veren bazı hacı adayı kardeşlerimizin başına bu tür talihsizlikler gelebiliyor malesef. ( Sitemizin isminin Neden HacıSabır.com olduğunu hatırlayın)Umreye göndereceğiniz ve yürüme konusunda sıkıntı yaşayacağını düşündüğünüz dedeleriniz nineleriniz varsa tavaf ve sa'yler için sürücüye verilecek olan tekerlekli sandalye paralarını ayırmalarını ve cüzdanlarının ayrı bir kısmına koymalarını söyleyiniz. 4 umre yapacaklarsa bu 4 Sa'y vazifesi demektir. Yani 400-500 lirayı sırf bu hizmete harcamak için ayırmaları gerekir.

Alternatif olarak da eğer imkanınız varsa Türkiyeden de tekerlekli sandalyenizi kendiniz götürebilirsiniz veya Mekke-Medineden de tekerlekli sandalye satın alabilirsiniz. Ama Türkiyeden götürerek işinizi sağlama almakta fayda var. Mekkede tekerlekli sandalye bitmiş veya kalmamış da olabilir. Bilemeyiz.

Sa'y alanında Sefa ile Merve tepelerinin hemen önünde hafifçe bir yokuş vardır. Bundan 300-400 sene önce yaşamış olsaydık bu yokuş yerine tepenin eteklerini tırmanıyor olacaktık. Günümüzde ise bu iki tepenin etekleri üzerine mermer döşenmiştir. Bu yokuşu buraya niye koymuşlar dümdüz olsaydı olmazmıydı diye aklınıza birşeyler gelirse sebebi budur. Tepenin eteklerinden yukarı tırmanıyorsunuz.

Tepenin hemen önlerindede iki adet uzunca direk vardır. Bu direk çatıyı tutma vazifesinin yanı sıra Sefa ve Merve Tepelerinde tırmanmanız gereken üst sınırı da göstermektedir. Dönüşlerimizi her zaman bu direklerin etrafından yapacağız. Kestirmeden gitmeyeceğiz aksi taktirde kusurlu bir dönüş olmuş. olur.Aşağıdaki resimde yokuşu tırmanarak Mavi ok yönünde dönen hacı adayları usulüne uygun bir dönüş yapmış olurlar. Kırmızı ok yönünde yani kestirmeden dönen hacı adayları Sefa tepesine çıkmadıkları için kusurlu bir dönüş yapmış olurlar.


Grafiğe baktığınızda ayrıca yeşil ve uzunca çizgilerden oluşan bir yol göreceksiniz. Bu yolda da Sa'y mevzumuzu anlatmaya başladığımız 1nci sayfamızda Hacer Validemizin yaptığı gibi bir koşu yapacağız. Bu koşuya "Hervele" denir. Bir yandan koşu yapıp bir yandanda Kabe tarafına doğru bakacağız. Hatırlarsanız Hacer validemiz bir yandan su bulmak için koşuruyor bir yandan da oğlu Hz.İsmailin durumunu merak ettiği için Kabe tarafında doğru bakış atıyordu. Biz de bu sebepten dolayı Kabe tarafına bakış atacağız. (Bir sonraki sayfamızda daha detaylı açıklıyor olacağız.)Sefadan Merveye giderken de olsa , Merveden Sefaya dönerkende olsa her zaman sağımızda kalan yolu kullanacağız. Düzen bu şekildedir. Aşağıdaki resimde Sefa tepesinden Merve tepesine gidişi mavi oklarla, Merve tepesinden Sefa tepesine geri dönüşü ise pembe oklarla gösterdik.Sa'y vazifesini bitirdiğimizde en son Merve tepesinde gitmiş. Merve tepesinin hemen yanında dışarı çıkış için bir kapı vardır. Bu kapıyı kullanarak dışarı çıkabiliriz.    1   2   3   4   5   6   Özet