SA'Y NEDİR ve NASIL YAPILIR
(5.Bölüm : Sa'y Başlangıç)

Sa'y için gerekli olan ön bilgileri edindiğimize göre artık Sa'y vazifesini icra etmeye başlayabiliriz.

Namazlarda, oruçlarda , ibadetlerimizde ve diğer bütün dini vazifelerimizde olduğu gibi Sa'y vazifesini icra etmeden önce ilk olarak niyet etmeliyiz. Genelde bu niyetimizi kafilemizin başında bulunan Hoca Efendinin telkinleriyle hep birlikte yaparız. Hoca Efendi yüksek sesle söyler kafile olarak da biz tekrar ederiz. .Niyet şekli bize bu telkinleri verecek olan hocadan hocaya değişir illa ki şu şekilde niyet edilecek diye bir kaide yoktur. "Niyet ettim Allah Rızası için Say vazifesini icra etmeye." şeklindeki bir niyet bile yeterlidir. Hoca efendiler genellikle şu şekilde niyet ettirirler: (Bu niyet şeklini ezberleyiniz.)

Umre için : "Allahümme inni üridü'l-Umrate, fe yessirha li ve tekabbelha minni."
Tavaf için : "Allahümme inni üridü't Tavafe, fe yessirha li ve tekabbelha minni."
Sa'y için : "Allahümme inni üridü'l-Sa'ye, fe yessirha li ve tekabbelha minni."

Manası : Allah'ım Senin Rızan için {Umre/Tavafa/Say } yapmaya niyet ettim.Bana bu vazifeyi kolaylaştır ve benim bu ibadetimi kabul eyle.

Gördüğünüz gibi duaların hepsi birbirleriyle aynıdır. Sadece tek bir kelime değişiyor. (Umrete, Tavafe, Sa'ye) dolayısıyla birini ezberledikten sonra diğerlerini de ezberlemiş olacaksınız.

Niyetimizi hoca efendimizin bize söyletmesi ile yaptıktan sonra hoca efendi duaya başlar.Sefa ve Merve tepelerine her varışımızda aşağıdaki grafikte gösterdiğimiz yerde tüm hac kafilesi toplanır, yönlerini Kabe-i Muazzamaya döner ve Hoca Efendi duaya başlar. Bu istisnasız bir şekilde her Sefa Tepesine vardığımızda ve her Merve Tepesine vardığımızda yapılır. Yani bir tepeden diğer tepeye her ne zaman varırsak toplanıp dua edeceğiz. Toplamda 7 defa.Duadan sonra 3 kere tekbir getirerek Sa'y vazifesine başlarız ve sağdaki yolu kullanarak Sefa tepesinden aşağı doğru yürümeye başlarız. Bir önceki sayfamızda da belirttiğimiz gibi Safa tepesinin ve Merve tepesinin önündeki direğin etrafından dönerek sağ taraftaki yola gireceğiz. Tepeden aşağı doğru indiğimiz için yokuş aşağı yürüyor olacağız.
2nci sayfamızda da bahsettiğimiz gibi Sefa ve Merve tepeleri, Hazret-i Allah'ın isimlerini Kuran-ı Kerimde zikrettiği tepelerdir. Ayrıca bu iki tepenin arasında 70 kadar Peygamber kabrinin bulunduğunu da belirtmiştik. Bu alanlar duanın kabul edildiği mekanlardır. Bu yüzden Sefa ve Merve arasındaki geçireceğimiz bu değerli zamanların kıymetini iyi bilmeli, kendimiz için eşimiz çoluğumuz çocuğumuz için, hayırlı kazançlar için , sağlık sıhhat ve afiyet için artık aklınıza her ne geliyorsa, ve her kim geliyorsa bol bol dua etmeliyiz. [Belki bu sitede görmüş olduğunuz resimler o esnada gözünüzün önüne gelir de, "aa ben burayı daha önce daha önce görmüştüm" deyip bizi hatırlarsınız ve bize de bir dua bağışlarsınız inşAllah.]

Yokuş aşağı indikten bir müddet sonra karşınıza üzerinde yeşil led lambaların bulunduğu bir kısım gelecek.2013'ten önce Hacca ve Umreye giden tanıdıklarınız varsa onlar bu yolu "İki Yeşil Direk Arası" diye hatırlarlar. 2013'ten sonra bu alanın görüntüsü biraz değiştirilmiş ve ışıklandırma yukarıdan yapılmıştır.
Bu alana vardığımızda küçük adımlarla yavaş yavaş ilerleyerek hafif bir koşu yaparlar. Bu koşuya "Hervele" ismi verilir. Bu koşuyu yapmamızın sebebi, 1nci sayfamızda da belirttiğimiz üzere, Hacer validemizin oğlu Hazreti İsmail'e su bulabilmek için bir oraya bir buraya koşuşturmasından dolayıdır. Bu koşuyu sadece erkekler yapar. Kadınlar hiç istifini bozmadan aynı şekilde yürümeye devam ederler. Herveleyi sadece erkeklerin yapmasının sebebi ise Hacer validemizin o anki koşturmasının hanım kardeşlerimize kifayet etmesi sebebiyledir. Yani Hacer validemiz o gün iki tepe arasında telaşla koşturduğu için Cenab-ı Hakk, hanım kardeşlerimizden bu yükümlülüğü kaldırmıştır. Kadınlar bir daha koşmayacaklardır, kendileri üzerinden bu borç kalkmıştır. Kıyamete kadar da umre yapmak için gelmiş-geçmiş ve gelecek olan bütün erkeklerin burada bu koşuyu yapması gerekmektedir. Hervele Peygamber Efendimizin(S.A.V) bir sünnetidir. Yani Peygamberimiz de hervele adını verdiğimiz bu koşuyu yapmıştır. Ayrıca kendi Umrelerimizde yaşlı dedelerimizin elinde bastonlarla bu alanda hervele yapmaya gayret ettiklerine de şahit olduk. Bu yüzden gücü yeten ve yapabilme imkanı olan her erkeğin bu alanda hervele(hafif süratte koşu) yapmalıdır.


Yeni yapılan ışıklandırma sistemine göre koşu yapılacka yer bariz bir şekilde anlaşılıyor. Işıkların başladığı yerden itibaren koşmaya başlıyoruz , ışıkların bittiği yerde de koşumuzu sonlandırıyoruz.
Bu koşuyu yaparken çok da abartmamak lazım. Civar memleketlerden, ülkelerden gelen bazı hacı adayı kardeşlerimizin bu yeşil alana girdiklerinde 100metre koşu şampiyonasına katılmış gibi fırtına gibi koşturduklarını, bi o hacı adayının bi bu hacı adayının arasından geçerek öbür tarafa koşturduklarına şahit oluyoruz. Bu da iser istemez bizi biraz gülümsetiyor. :) Bu derece hızlı koşmaya gerek yok. Çünkü bu Sa'y alanında gençler olduğu gibi yaşlı hacı adayları da vardır. Eğer bu süratle giderken bu yaşlı hacı adaylarını farkedemeyip çarparsanız yaralanmalarına sebep olursunuz. Bu yüzden hafif bir koşu yeterlidir.Abartmaya gerek yok.

Yeşil yoldan geçerken (Veya daha önceki tabirle iki yeşil direk arasından geçerken) dua etmek çok faziletlidir. Aşağıdaki duanın bu yeşil yoldan geçerken okunması tavsiye edilir.

YEŞİL YOLDAN GEÇERKEN OKUNACAK DUA
Okunuşu: Rabbiğfir verham, va'fu tekerram, ve tecaaves ammee ta'lemü , inneke ta'lemü maa laa na'lemü inneke entel e-azzül ekram
Anlamı:Rabbim! Bizi bağışla, merhamet et, kereminle bizi affet. Bilmediklerimizi de, kusurlarımızı da Sen biliyorsun. Onları affet. Çünkü Sen Güç ve Kerem sahibisin.


    1   2   3   4   5   6   Özet