SA'Y NEDİR ve NASIL YAPILIR
(6.Bölüm : Sa'y Son bölüm)

Yeşil yolu geçtikten sonra yine zikir ve dualarla yolumuza devam ederiz. Yolun sonunda Merve Tepesine ulaşacağız. Merve tepesine vardığımızda da bir önceki sayfamızda bahsettiğimiz gibi yine en uçtaki büyük direğin etrafında dönerek ilk Sa'yimizi tamamlarız.

(Not : Merve tepesi, Sefa tepesinden biraz daha küçüktür. Ve Sefa tepesi gibi cam vitrin ile etrafı çevrilmemiştir. Bu yüzden kafile olarak mola yorulup Merve tepesi üzerinde mola verirseniz, çantanızda getirdiğiniz hafif bir seccadeyi sererek Kura-ı Kerimde ismi zikredilen bu tepe üzerinde namaz kılma ve dua etme şansını da yakalarsınız. )

Merve tepesine vardığımızda kafilemiz ile birlikte müsait ve diğer hacı adaylarının geçişini kısıtlamayacak bir bölüme geçeriz ve kafilemiz ile birlikte Kabe-i Muazzamaya doğru dönerek toplu halde dua ederiz. Kafile başkanı hocamız dua eder biz de "Amin" deriz.

Ayrıca Sefa ve Merve tepelerine her çıkıldığında bilenler Kuran-ı Kerimde Sefa ve Merve tepelerinden bahseden Bakara Suresinin 158nci ayeti okunur.


SEFA ve MERVE tepelerine her varışta okunacak ayet.
Okunuşu: BismillahirRahmanirRahim
İnnes - Safee vel Mervete min şeaairillah. Femen haccel Beyte evi-ı-temera felaa cünaaha alayhi en yeddavvefe bihimee ve men tedavvea hayran Fe innAllahe şeekirun aliim.
Anlamı:Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Gerçekten Sefa ve Merve Allah'ın alametlerindendir. Onun için her kim hac veya umre niyetiyle Kabeyi ziyaret ederse, bu iki tepeyi tavaf etmesinde ona bir günah yoktur. Her kim de gönlünden koparak bir hayır işlerse şüpesiz Allah iyiliğin karşılığını verir. O her şeyi bilir.


Dualarımız bittikten sonra Merve Tepesinden Sefa tepesine doğru yürüyüşe geçeriz.

Böylece Sefa tepesinden Merve tepesine ulaşarak ilk Sa'y'imizi yapmış olduk.Diğer Sa'yler de aynen bu şekilde icra edilir. Sefa tepesine ulaşıldında Kabeye dönüp dua edilir, Merve tepesine ulaşıldığında Kabeye dönüp dua edilir, sonra tekrar Sefa tepesine ulaşıldığında yine Kabeye dönüp dua edilir. Yeşil yoldan geçerken , yani iki yeşil direk arasında da erkekler hafif bir koşu yaparlar. Böylece Sefa tepesinden Merve tepesine, Merve tepesinden de Sefa tepesine toplamda 7 defa gidiş dönüş yapılır.

7nci şavt her zaman Merve tepesinde biter. Son yapılan duadan sonra kadınlar yanlarında çantalarında getirdikleri küçük bir makas ile saçların ucundan bir miktar keserler ve ihramdan çıkmış olurlar. Bu yüzden yanınızda makas götürmeyi unutmayınız. Erkeklerin ihtamdan çıkması ise saçlarının 4'de 1'lik bölümünden saç kısaltması ile mümkündür. Erkekler genelde Berbere gidip traş olurlar fakat Mekkedeki berberler saçı bir seferde kısacık yaptıkları için sonraki Umrelerde kesilecek saç bırakmazlar. Bu yüzden erkekler eşlerinden veya arkadaşlarından rica edip otelde saçlarından bir miktarını kesitirmeleri kendileri için daha uygun olabilir.Sa'y vazifesi esnasında öğle namazı gibi farz olan vakit namazları girerse, Sa'ye ara verip kafilemiz ile birlikte Saf tutarak namaz kılarız.Zeminde saf tutmak tıpkı camilerde olduğu gibi Kıbleye yönelen siyah mermerden saf çizgileri vardır. Safımızı bu çizgilere göre tutarız. Hanım kardeşlerimiz arka kısımlarda saf tutar. Namazı cemaatle kıldıktan sonra Sa'yimize kaldığımız yerden devam ederiz.Sa'y vazifesi bundan ibarettir.

Daha önce " Sa'y yaparken elimizden geldiğince dua ve zikir ile meşgul olmalıyız" demiştik ama bu o kadar da kolay olmayacaktır. Çünkü Türkiyeden doğrudan Mekkeye uçsanız ve ihramı da uçakta niyet etsenizde, Medineden yola çıkıp Zulhuleyfede ihrama girseniz de, Mekkeden şehir dışına çıkıp mikad mahallinde ihrama girseniz de, Tavaf için Kabe-i Muazzamaya vardığınızda üzerinizde bir yol yorgunluğu olacak. Kabe-i Muazzamanın etrafında 7 şavt yapıp yani 7 kere dönüp Kabe-i Muazzamayı tavaf ettiğinizde bu yorgunluk daha da artacak.

Zaten yorgun bir şekilde gelmiş olduğunuz Sa'y alanında (yani Sefa-Merve alanına) Umrenin en zor vazifesi olan Sa'y vazifesini icra edeceksiniz. Yaklaşık 1buçuk 2 saat boyunca yürüyeceksiniz. Yorgunluğunuz artacak, çıplak ayakla yürüdüğünüz için sert mermer zeminde sebebiyle ayaklarınız şişecek belki, sinirler gerilecek... Bu yüzden Sa'y alanı azami sabır göstermeniz gereken alanlardan birisidir. Kendinize ve hac arkadaşlarınıza sürekli Hacı Sabır... Hacı Sabır.. diye telkin vermeniz gerekmektedir.


İşte bu sebeplerden dolayı biz her ne kadar bu iki tepenin arasında zikirle dua ile meşgul olun desek de yorgunluk ve nefes nefese kalmamız nedeniyle bunu yapamayabiliyoruz. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince gayret gösterelim yeter. Ameller niyetlere göre değerlendirir.

7 Sa'yin yedisini de bir anda yapamazsınız. Mümkün olduğunca size Sa'y yaptıran Hoca efendiden mola vermesini isteyiniz. Genelde molalar 3 ve 5'inci sa'ylerde Merve tepesindeyken verilir. Bu molalarda oturup ayaklarınızı iyice dinlendirmelisiniz. Ayaklarınızı Kabe-i Muazzamanın olduğu yere doğru uzatmamaya dikkat edin. Bu Kabeye karşı saygısızlık olur.

Aşağıdaki resimde Sa'y esnasında Merve tepesine ulaşan ve yorgunluk sebebiyle bu tepede yapacakları duayı oturarak yapan hacı adaylarını görüyorsunuz.Sa'y vazifesini tamamlayıp saçımızı kestirerek ihramdan çıkıyoruz ve Umre vazifemizi tamamlamış oluyoruz. Son olarak da belirtmek istediğimiz bir husus şudur: İhramlı olmak pek çok yasağa katlanmak demektir. Örneğin saçınızdan bir kılı çekip koparamazsınız, yerden bir otu sökemezsiniz, bir sineği bile öldüremezsiniz. Bu yasakları bilerek veya bilmeyerek işlerseniz sadaka vermek, kurban kesmek gibi bazı cezaları vardır. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Her hacı adayı ihrama girmeden önce bu yasaklara en az bir kere göz atmalıdır. Sitemizde ihram ile ilgili bahsi işlerken bu yasaklara uzunca değineceğiz. Eğer bu yasakların hiç birini işlemediğinizi düşünüyorsanız bile "Farkında olmadan belki birşeyler yapmışımdır" diyerek 5-10 riyal parayı bu ihlallerin bir karşılığı olarak civarda çalışan temizlikçi kardeşlerimize sadaka olarak dağıtırsanız kendiniz için güzel bir davranış yapmış olursunuz. 10 Riyal Türk lirası ile 5 yaklaşık 5 TL'ye karşılık gelmektedir.

Bu sayfa ile birlikte Sa'y mevzusunu da burada noktalamış oluyoruz.

Allahü Zül-Celal Hazretleri, tavaflarınızı, haclarınızı, umrelerinizi ve Sa'y lerinizi kabul etsin, buralarda yapmış olduğunuz bütün dualarınızı kabul etsin, karşılığını da hem bu dünyada hem de ahirette fazla fazla versin inşAllah. Sefa'yı Merveyi, bu iki tepe arasında medfun bulunan bütün Peygamberleri bütün Allah dostlarını yarın ahirette "Bu kul dünyadayken bizi dünyadayken ziyaret etti Ya Rabbi!" diyerek bizim için şahit ve şefaatçi kılsın inşAllah.. Ve bu güzelim yerleri tekrar tekrar giderek bu vazifeleri, icra edebilmeyi cümlemize ve cümle Ümmet-i Muhammede nasip ve müesser kılsın inşAllah.

    1   2   3   4   5   6   Özet