TAVAF NASIL YAPILIR - Mültezem Hizası
Niyetimizi yapıp tavafımıza başlalangıç yaptıktan sonra kalabalık ile beraber yavaş yavaş yürümeye başlarız. Bir yandan da aşağıdaki duayı okuruz.

HACERÜL ESVEDİ SELAMLADIKTAN SONRA OKUNACAK DUA
Okunuşu: Allahümme iimanen bike, ve tasdikan bi-Kitaabike, ve vefaa-en bi ahdike, ve ittibaaen li-sünneti nebiyyike ve habibike Muhammedin Sallallahü Aleyhi ve Sellem
Anlamı: Allahım Sana iman ettim, Senin Kitaplarını tasdik ettim, ahdime vefa gösterdim, Nebiin ve Habibin Muhammed Sallallahü aleyhi ve Sellem'in sünnetlerine tabi oldum.Duanın manasına bakarsanız bir önceki sayfamızda belirttiğimiz gibi Cenab-ı Hakka , Galu Bela'da yani Bela zamnında vermiş olduğumuz sözlere, yeminlere bir atıf vardır. "Ve vefaa-en bi ahdike" derken yani "Ya Rabbi, Sana vermiş olduğum söze vefa ettim, sözüme sadığım" diyoruz. Sözümüz söz diyoruz. İşte bu dualarla da Bela zamanında vermiş olduğumuz yeminimizi, ahdimizi tazelemiş oluyoruz. Ruhlarımız yaratıldıktan, Adem Aleyhisselam dünyaya gönderildikten binlerce sene sonra aynı sözü, aynı yemini Cenab-ı Hakkın Beyt-i Şerifine gidip yeniden söz vermek, Rabbimize kul olmaya yemin etmek.... İşte Allah'a kul olmanın en güzel duygularla dolu dolu yaşandığı o anlardan birisidir bu duayı okuduğunuz an. İnşAllah bir gün sizlere de Kabeye gitmek nasip olur da bu duayı tekrar tekrar okursunuz. ( Kabeye için yola çıkmadan önce her kim sizden dua isterse Kabeye vardığınızda Allah size o kişiyi hatırlatır ve onun için dua ettirir demişti bir arkadaşım. Biz de şimdiden sizin yanınızda yerimizi ayırtıyoruz ve sizden dua istiyoruz.. Giderseniz hacisabir.com sayfalarını sizlere hazırlayanlara da dua edin lütfen.)

Hac ve umre ile alakalı kitaplarda birbirleriyle tamamen aynı olmasa da birbirlerine yakın dualar yer almaktadır. Her kitap farklı dualar tarif edebilir. "Hangisine tabi olacağız, hangi kitaptaki duayı okuyacağız" diye soracak olursanız hangisine tabi olursanız olun doğrudur. Çünkü tavaf esnasında illa şu duayı okuyacaksınız, kesinlikle bu duayı okuyacaksınız aksi taktirde tavafınız kabul olmaz diye bir şey yoktur. Çünkü Tavaf esnasında dua ile zikir ile meşgul olmak farz veya vacip değil Peygamber Efendimizin sünnetlerindendir. Yapılmadığı takdirde sadece sünnet terkedilmiş olur. Peki ya Tavafları kabul olmaz mı? Olmasına olur aslında ama nasıl olur? Tıpkı namaz kılarken ilk sünneti son sünneti terkedenlerin , sünnetleri terketmeyenlere göre daha az sevap alacağı gibi, tavaf boyunca hiç dua okumadan, hiç zikir ile meşgul olmadan tavafını yapanlar da aynı şekilde daha az sevaba erişerek tavaf etmiş olurlar.

Tavaf alanına vardığınızda her milletten her devletten pek çok müslüman kardeşimizin kendilerine göre gayretlerine şahit olursunuz. Endonezyalı kardeşlerimiz gibi kimisi ilahiler söyleyerek tavaf yapar, kimisi Kuran-ı Kerim okuyarak tavaf yapar, kimisi de eline kitabı alıp Türkçe olarak "Ya Rabbi, bizi affet, bizi kapından boş çevirme" diyerek dualarını yapar. Etrafınıza bir baktığınız zaman bu görüntünün ne kadar güzel olduğunu farkedeceksiniz.


Bildiğiniz duaları okuyarak veya içinizden her nasıl geliyorsa o şekilde dua ederek de bu sünneti icra edebilirsiniz. Hiç bir dua bilmeyenler de Allah Allah Allah diyerek zikrederek Peygamber Efendimizin sünnetini yerine getirebilirler. Fakat her ibadetin, her vazifenin en makbul ifa edilme hali olduğu ve bu sayede daha fazla sevap kazanabileceğimiz durumlar olduğu gibi tavaf ibadetinin de en makbul olduğu ve daha fazla sevap getirisinin olduğu bir icra şekli vardır. Bunun için de kitaplarda bahsedilen usüller üzerine tavafımızı yapmaya gayret göstermeliyiz.

Not: Biz tavafın yapılışını anlattığımız bu ve bundan sonraki sayfalarımızda sizlerle paylaştığımız duaları, kendi hac/umre vazifemizde de kullanmış olduğumuz ve Fazilet Neşriyat yayınevi tarafından basılmış olan "Hac Duaları" isimli kitabından alıntı yaparak yayınlayacağız. Yayınladığımız ve üzerinde işaretleme yaptığımız görüntüleri de kendi kameramızdan çektiğimiz video görüntülerinden alacağız.

Yukarıdaki vermiş olduğumuz duayı okuduktan az bir süre sonra Mültezem Hizasına girmiş olacaksınız. Aşağıda Mültezem alanının başlangıç noktasını kırmızı, bitiş noktasını ise mavi ile gösterdik. Bu iki nokta arasındaki kısım Mültezem alanıdır. Yani Hacerül Esved ile Altın sarısı renkli ve aşağıdaki resimde yeşil ile gördüğünüz Mültezem kapısı arasında kalan kısım "Mültezem Alanı" alanı olarak bilinir.
Mültezem ile belirttiğimiz kırmızı ve mavi noktalar arasına dikkatlice bakarsanız, burada bir yoğunluk olduğunu, bir bekleşme halinde olan hacı adayları olduğunu görürsünüz. Peki niçin bu hacı adayları burada sıraya girmişçesine bekliyorlar diye soracak olursanız, bu sorunun cevabı mültezem alanının niçin bu kadar önemli olduğunu da açıklar.


Yukarıdaki resimde kırmızı kırmızı ve mavi noktalar arası olarak belirttiğimiz mültezem alanı tabiri caizse DUALARIN SEMAYA YILDIRIM HIZIYLA ULAŞTIĞI yerdir. Bu yüzden bunu bilen hacı adayları bu alana bir kere yapışıp dua edebilmek için buraya rağbet ederler.. Cenab-ı Hakktan her ne dileyeceklerse bu duvara yapışıp, elini yüzünü Kabeye sürüp, yalvarıp yakarıp, günahlarından dolayı gözyaşı döküp dualarını yaparlar. Bu hazine değerindeki bilgiyi artık siz de öğrendiniz. Kabeye gittiğinizde bir yolunu bulup mutlaka buraya ulaşın ve duanızı yapınız. Aşağıdaki resme baktığınızda kırmızı halka içerisinde en soldaki yeşil kıyafetli, Hacer-ül Esved başında görevli askerin bile fırsat buldukça mültezem alanına kapanıp dua ettiğini göreceksiniz. Ayrıca Altın renkli mültezem kapısının altına kadar da bu yoğunluğun devam ettiğini göreceksiniz. Fakat dediğimiz gibi daha faziletli olan mültezem alanı bir önceki resimde gösterdiğimiz kırmızı ve mavi noktalar arasıdır. Kapının altına değil bu iki nokta ile gösterdiğimiz alana ulaşmaya çalışın.Tavaf esnasında yürürken mültezem sınırından girdiğiniz anda aşağıdaki duayı okumaya başlarız. Bir taraftan okur diğer taraftan yürürüz..Yanlız belirtmemiz gereken bir husus var.Bu duayı okurken mümkün olduğu kadar çabuk okumalısınız çünkü mültezem hizası ile Makam-ı İbrahim arasındaki mesafe çok kısadır ve bu mesafe çok çabuk biter. Makam-ı İbrahimde ise başka bir duaya geçmeniz gerekiyor. Eğer aşağıdaki duayı yavaş okursanız mültezem sınırında yetiştiremezsiniz.
MÜLTEZEM HİZASINDA OKUNACAK DUA


Okunuşu: Allahümme lekel-hamdü hamden, yüveefii niamike, ve yükeefii meziide keramike ehmedüke, bi cemii-ı mehaamidike, maa alimtü minhee ve maa lem a'lem, ve alee cemii-ı niamike maa alimtü minhee ve maa lem a'lem.
 


    1   2   3   4   5   6   7   Özet