TAVAF NASIL YAPILIR - HİCR-İ İSMAİL


Makam-ı İbrahim'den Allahümme Salli ve Allahümme Barik salevatlarını okuyarak yürürken kısa bir süre sonra sonra Kabe-i Muazzamanın köşe noktasına ulaşacağız. Bu köşede yarım daire şeklinde hilale benzeyen örülmüş bir duvar vardır.Hilal şeklindeki bu alana ve bu alanın iç kısmına Hicr-i İsmail denir.Tavaf esnasında yukarıdaki resimdeki gibi kalabalık olursa bu yarım daire şeklindeki alanı göremeyebilirsiniz . Yerini tesbit etmek için yukarıdaki resimde yeşil nokta ile gösterdiğimiz köşeyi geçtikten sonra Hicr-i İsmail alanının başladığınız bilmeniz yeterlidir.. Kabe-i Muazzamada namaz kılma esnasında çekilen aşağıdaki fotoğrafta Hicr-i İsmail alanı daha net gözükmektedir.
Hicr-i İsmail alanı Kabe-i Muazzamaya ait araziye dahildir. Şöyle ki , "Kabenin ilk kez yapılışı" adlı makalemizde de bahsettiğimiz üzere Kabe-i Muazzama tarih boyunca çeşitli defalar yeniden inşa edilmiştir. Cenab-ı Hakk tarafından yeri bildirilen araziye göre ve Hazret-i İbrahim tarafından inşa edilen Kabe-i Muazzama o zamanlar aşağıdaki gibi yapılmıştı.


Resme dikkatli bir şekilde baktığınızda Kabe-i Muazzamanın o zamanki halinin günümüzdeki gibi kare prizma şeklinde değil, dikdörtgenler prizması şeklinde olduğunu , bir duvarının ise dışa doğru kavisli olduğunu göreceksiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi bu arazi öylesine rasgele seçilmiş bir arazi değil, Cenab-ı Hakkın Bizzat Peygamberlerine bildirmesiyle belirlenmiştir. Yani Kabenin gerçek arazisidir bu dikdörtgen yapının kapladığı arazidir.

Kabe-i Muazzamanın daha sonraki yeniden inşaalarında dikdörtgenler prizması halindeki bu yapı terkedilmiş, Kabe biraz daha küçültülerek şimdiki gibi kare prizma olarak inşa edilmiştir. Fakat bu durum Kabenin gerçekten de küçüldüğü anlamına gelmez. Çünkü Kabenin gerçek arazisi yukarıda da bahsettiğimiz gibi dikdörtgen olan yapının kapsadığı alandır. Sonradan gelenler de Kabenin Hazret-i İbrahim zamanındaki gerçek arazisinin sınırlarını belli etmek için binadan kısmından artan Kabe arazisinin etrafına bir duvar çekmişlerdir. Yani Kabenin dışındaki hilal şeklindeki o duvar bu bahsettiğimiz duvardır.

Bütün bunlardan da şu sonucu çıkarabiliriz: HİCR-İ İSMAİL KABE-İ MUAZZAMANIN İÇİDİR.

Biz de herkes gibi bu gerçeği aslında Peygamber Efendimizin Hadis-i Şeriflerinden öğreniyouz :
İbn-i Maceden rivayet edilen bu Hadis-i Şerife göre , Hazret-i Aişe validemiz Kabe-i Muazzamanın içinde namaz kılmak istiyordu. Peygamber Efendimiz de Hazret-i Aişe validemizi Hicr-i İsmail alanına götürdü ve :
"Kabeye girmek istediğin zaman Hicr-i İsmailde namaz kıl. Çünkü Hicr-i İsmail Kabeden bir parçadır. Senin kavmin Kabe'yi (tekrar) bina ettikleri zaman (Kabeyi) daraltıp hicri ondan çıkardılar."[İbn-i Mace]
(Allahümme Salli Ala Seyyidine Muhammedin ve Ala Eli Muhammed)
buyurdular. Biz de Peygamber Efendimizin bu Hadis-i Şerifleri ile Hicr-i İsmail alanının Kabeye dahil olduğunu anlamış oluyoruz.

Hacisabir.com sitesi olarak aşağıdaki resimde bu süreci yani Kabe-i Muazzanın etrafındaki yarım hilal şeklindeki Hicr-i İsmail alanının oluşum sürecini siz değerli okuyucularımız için nacizane tasvir etmeye çalıştık.Hicr-i İsmail'in Kabe-i Muazzamanın iç kısmı olması sebebiyle Tavaf esnasında Hicr-i İsmailin dışından yani etrafından dönmemiz gerekmektedir. Yani aşağıdaki resimde yeşil ok yolu ile gösterdiğimiz güzergah , tavaf için takip edilmesi gereken güzergahtır.

Eğer kestirmeden gideyim Kabe'nin duvarının dibinden çabucak dönüvereyim diye aşağıdaki kırmızı yolu takip ederseniz ve Hicr-i İsmail olarak belirttiğimiz hilal alanın iç kısmından geçerseniz bu dönüşünüz kabul olmaz. Nedenine gelince Tavaf kelimesinin anlamı Kabe-i Muazzamanın ETRAFINDAN dönmek demektir. Siz kestirme olsun diye Hicr-i İsmail alanından öbür tarafa geçtiğiniz taktirde Kabenin Etrafından değil İÇİNDEN geçmiş olacağınız için şavtınız KABUL OLMAZ. Yani Kabenin bir kapısından girip diğer taraftan çıkmak ile Hicr-i İsmail'in bir kapısından girip diğer kapısından çıkmak aynı şeydir. Her ikisinde de Kabenin etrafından dönmüş olmazsınız..Bu mühim bilgileri verdikten sonra Hicr-i İsmail alanından geçiş esnasında okuyacağımız duadan bahsedelim. Hicr-i İsmail alanı Makam-ı İbrahim'den geçtikten sonraki Kabe köşesinden başlar bir sonraki köşeye kadar devam eder. Aşağıdaki resimde bu başlangıç ve bitiş alanını gösterdik..Bu alan tavaf esnasında hacı adaylarının en fazla sıkışıklık yaşadığı alandır. Sıkışıklığın sebebi ise tavaf esnasında Kabe kapısının önünden gelen hacı adaylarının Hicr-i İsmaile geldiklerinde bu alanın geometrik şeklinden dolayı dışarıya doğru yönelmeleri ve kendi istikametinde gitmekte olan hacı adayları ile sıkışıklığa sebep olmalarıdır. Böyle bir sıkışıklık esnasında yaşanabilecek sıkıntılara karşı çok sabırlı davranmalısınız. Kendi kendinize Sabır Yaa Hacı diyerek telkin vermelisiniz.Tavaf esnasında yukarıdaki resimde ok ile gösterdiğimiz bu alandan geçerken size çok tanıdık gelen ve her namaz sonrası okuduğumuz "SübhanAllahi vel-Hamdülillahi ve laa ilaahe illAllahü vAllahü Ekber, ve laa havle ve laa kuvvete illaa billahil Aliyyil Aziim." tesbihatini okuruz.Bu tesbihati Tesbih Namazı ile alakalı makalemizde de belirttiğimiz üzere Tesbih Namazı kılarken de söylüyoruz. Bilmeyenler için de ezberlemesi oldukça kolaydır.
HİCR-İ İSMAİLDEN GEÇERKEN OKUNACAK DUA
Okunuşu: SübhanAllahi vel-Hamdülillahi ve laa ilaahe illAllahü vAllahü Ekber, ve laa havle ve laa kuvvete illaa billahil Aliyyil Aziim.
Anlamı: Allah'ım seni tesbih ederim, sana hamdederim, Allahtan başka ilah yoktur, Allah büyüktür,. Bütün güç ve kuvvet Aliyy ve Aziim olan Allahın yardımıyladır..


Hazreti İsmail Aleyhisselamın kabrinin ve anneleri Hazreti Hacer validemizin kabrinin Hicr-i İsmail olarak isimlendirilen bu alanda olduğu rivayet edilir. Hem Peygamber Kabri olması hem de Kabe-i Muazzamanın içerisi olması sebebiyle bu alanda namaz kılmak, dua etmek kelimelerle anlatılamayacak derece faziletlidir. Tavafınız bittikten sonra sırf namaz kılmak için bu alana rağbet etmelisiniz. Bazen içerisi çok dolu olur ama sabırlı olur da sıranızı beklerseniz elbet bir müddet sonra içeriden çıkanlarla siz de içeride namaz kılacak bir yer bulabileceksiniz Allah'ın izniyle. İçeriye girdiğinizde de Cenab-ı Hakkın Beyt-i Şerifine girmiş olacaksınız. Bunun da bilinci ve sevincini her daim aklınızda tutarak içeride geçireceğiniz zaman dilimi içerisinde adab-ı muaşerete her zamankinden çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir.Hicr-i İsmail alanı bazen kapalı bazen açık olur. Görevlilerin bu alanı ne zaman neye göre açıp kapattıklarını bilmiyoruz. Açık bulduğunuz takdirde Erkek veya Bayan olarak girişinize izin varsa buraya bol bol girip namaz kılın dua edin. (Bazen bayanların girişine izin verilmez.)
(Bu alan vakit namazları esnasında kapalıdır. Nedeni ise yukarıda bahsettiğimiz sebepten dolayı. Bu alan Kabenin içerisidir. Eğer vakit namazlarında siz bu alanda olursanız imamın önüne geçmiş olursunuz. Çünkü imam Kabenin önünde siz ise Kabenin içinizde olacaksınız. Bu taktirde namazınız kabul olmaz. İmamın arkasında olmalısınız.)

Erkekler için ve Kadınlar için görevliler bir branda ile aşağıdaki resimde yeşil çizgide gösterdiğimiz yerden bu alanı ikiye ayırırlar. Kadınlar her zaman pembe ok ile gösterdiğimiz ok kapıdan içeri girmelidir. Onlara izin verilen alan burasıdır. Erkekler ise her zaman mavi ok ile gösterdiğimiz kapıdan içeri girmelidirler.

.    1   2   3   4   5   6   7   Özet