TAVAF NASIL YAPILIR - SON BÖLÜM
Dualarla, tesbihatlerle, zikirlerle başladığımız birinci şavtımızın artık son bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Şavtın son bölümü Ruknü Yemani köşesi ile Hacer-ül Esvet köşeleri arasındaki alanda yapılır.Yukarıdaki resimde kırmızı nokta ile belirttiğimiz köşe Ruknü Yemani köşesidir. Bir önceki sayfamızda da belirttiğimiz üzere bu köşe üzerine Hacerül Esved taşından kırılan parçalar yerleştirilmiştir. Yeşil nokta ile belirttiğimiz köşe ise Tavafımıza niyet edip başladığımız Hacer-ül Esved taşının bulunduğu köşedir. Yani şavtımızın son bölümünü iki Hacerül Esved taşı arasında yapacağız diyebiliriz.


Her iki köşedeki Hacer-ül Esved taşlarını ziyaret edip öpmek isteyen hacı adayları sebebiyle bu alanlarda zaman zaman yoğunluklar yaşanabilir. Ayrıca tavafa yeni başlayacak olan hacı adaylarının dışarıdan gelip Hacerül Esved köşesine yönelmeleri de bu alanda yaşanacak olan yoğunluğun sebeplerindendir.


Rukn-ü Yemani ile Hacerül Esved köşesi arasında aşağıdaki dua okunur. Bu duanın birinci kısmı Rabbena Atina duasından hepimizin bildiği bir duadır. Duanın geri kalanında ise Cenab-ı Hakk'tan "Ya Rabbi bana bu dünyada da ahirette de daima af ve afiyet ver. Bizi Cennetine koy, cehenneminden azat eyle" manası taşıdığı için bu duayı sadece tavaf esnasında değil memleketimizde, namazlardan sonra, boş bulunduğumuz her anda yapmamız hakkımızda hayırlı olacaktır. Çünkü "Afiyet" kelimesini çoook geniş bir mana içerir. Vücudumuzun sağlığı sıhhati, Dünya ve ahiret hayatına ait korktuğumuz her ne varsa bütün korkularımızdan emin ve emniyette olma, Allahü Tealanın seni kimseye muhtaç etmemesi, Kalb-i Selim olmak, Alnı ak olmak, dinde istikamet.... Bütün bunların cümlesi "Afiyet" kelimesinin içeriğidir.

Hani annelerimiz babalarımız dedelerimiz "Malın mülkün olmuş ama sağlığın olmamış ne fayda" derler dururlar ya. İşte afiyet odur.

Kaşığınızı tabağınızdaki çorbaya daldırdığınızda aklınıza ödeyemediğiniz borçlarınız geliyorsa, hastalıklardan dolayı üzüntü yaşıyorsanız, sevdiklerinizin üzüntüsü sebebiyle üzüntü yaşıyorsanız, evinize işyerinize hırsız girer de herşeyi çalıp götürür diye korku yaşıyorsanız, başarısız olmaktan tökezlemekten korkuyorsanız, evinizde eşinizle çoluğunuz çocuğunuzla kavga gürültü eksik olmuyorsa o zaman Cenab-ı Hakk'tan "Afiyet" istemeniz gerekiyor demektir. Çünkü bu bahsettiklerimizin her biri insanın canını sıkan, keyfini, afiyetini kaçıran şeylerdir.İşte Afiyet kelimesinin bu denli geniş bir kapsamı vardır.

Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şeriflerinde afiyet isteme ile alakalı olarak şöyle buyuruyor.

"Rabb'inden, dünyâ ve âhirette af ve âfiyet iste. Af ve âfiyet verildiği zaman felâh bulur; muradına -Allâh'ın rızâsına- erersin."((Hadîs-i Şerîf, Sünen-i İbn-i Mâce)
{Allahümme Salli Alee Seyyidine Muhammedin ve Alee Eeli Seyyidine Muhammed.}


Bir başka Hadis-i Şeriflerinde Peygamber Efendimiz “Allâhü Teâlâ’dan istenen şeyler içinde onun en çok hoşuna giden, afiyet istenmesidir" bir başka Hadis-i Şerifde ise "Kulun ‘Allâh’ım! Senden dünyada ve ahirette âfiyet istiyorum’ demesinden daha faziletli bir duâ yoktur." buyurmuşlardır.
{Allahümme Salli Alee Seyyidine Muhammedin ve Alee Eeli Seyyidine Muhammed.}Böylesine önemli ve bir o kadar da geniş olan "Afiyet" mevzusunu nasipse sitemizdeki bir başka başlık altında anlatmayı Cenab-ı Hakk'tan dileyip, Rukn-ü Yemani ile Hacerül Esved arasında okunacak olan ve içerisinde de Cenab-ı Hakk'tan dünyada ve ahirette daima afiyet istediğimiz duayı sizlerle paylaşıyoruz. Umreye gidecek olsanız da henüz gitmiyor olsanız da lütfen aşağıdaki duayı ezberleyiniz ve boş bulunduğunuz her an okuyunuz.Ruknü Yemani ile Hacer-ül Esved arasında okunacak dua
Okunuşu: .
-Rabbenaa Atinaa fid-dünyaa haseneten ve fil ahireti haseneten ve gınaa azaben naar
-Ve edhılnel Cennete meal ebraar.
-Yaa Azizu Yaa Ğaffaar, Yaa Rabbel Alemin..
-Allahümme innii es-elükel afve vel afiyete vel muaafaate-d-daaimete, fid-diini , ved-dünyaa, vel aahireti, vel fevze bil Cenneti ven-necaate minen naar.
-Bi Rahmetike Yaa Erhamer Rahimiin.
- Ve SallAllahü Alaa Seyyidinaa Muhammedin ve Eelihi ve Sahbihi Ecmaiin.
Anlamı:

Bu duayı bilmeyenler veya ezberleme imkanı olmayanlar , bu alandan geçerken Rabbena Atina ve Rabbenağfirli dualarını okuyabilirler.
"Rabbenaa Atinaa fid-dünyaa haseneten ve fil ahireti haseneten ve gınaa azaben naar"
"Rabbenağfirlii velivaalideyye velil mü'minine yevme yegumül hisep.
"

Bu duayı okuyarak Hacerül Esved köşesine doğru ulaşırız. 2.nci sayfamızda tavafa başlangıç yaparken Hacer-ül Esved köşesinin nasıl tesbit edileceğini anlatmıştık. Bu anlatımımıza göre Hacer-ül Esved köşesinden her geçişimiz esnasında Peygamber Efendimizin sünneti olarak Hacer-ül Esvedi selamlayıp sağ avcumuzun içini öpüyorduk. Yine aynı şekilde Selamlamamızı yapıyoruz.

Hayırlı mubarek olsun! Birinci şavtımızı böylece tamamlamış olduk. Tavaf Tesbihi Nasıl Yapılır(Tıklayınız) sayfamızda yapmış olduğumuz Tavaf Tesbihimizin boncuklarından birini aşağı doğru çekiyoruz.Tavafımızı tamamlamak için daha 6 kez daha şavt yapmamız yani 6 kere daha Kabe-i Muazzamanın etrafında dönmemiz gerekiyor. Her şavt yani her dönüş birbirinin aynısıdır. Aynı yerlerde aynı dualar yapılır. Şavtlarımızı yaparken Öğle namazı, akşam namazı gibi vakit namazları girerse ve cemaat saf tutmaya başlarsa imkanınız dahilinde şavtlarınızı devam ettirebilirsiniz veya tavafı bırakıp safa katılırsınız, namazınızı cemaatle kıldıktan sonra en son nerede kaldıysanız kaldığınız yerden tavafınıza devam edersiniz.

Bu usül üzerine 7 şavtımızı da tamamlayıp 1 tavaf yaptığınızda, biten tavafınız için bir tavaf namazı kılmanız gerekir. Tavaf namazını tavafınız biter bitmez hemen kılabileceğiniz gibi sonraya da bırakabilirsiniz. Mesela vaktiniz var ve bir tavaf daha yapmak istiyorsanız o tavafı da yaptıktan sonra bitiminde iki tavaf namazı birden de kılabilirsiniz. Tavaf namazı kılarken vakte dikkat etmelisiniz. Eğer kerahat vakitlerinden birine girdiyseniz bu vakitlerde namaz kılınmayacağından dolayı üzerinize borç olan Tavaf namazını bir yere not edip daha sonra kılmanız gerekir.

Tavaf namazını Makam-ı İbrahimde kılmak çok faziletlidir fakat Makam-ı İbrahim'den geçişi anlattığımız önceki sayfalarımızda da belirttiğimiz kalabalık ve izdiham sebebinden dolayı bugün bu alanda namaz kılmak pek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden Mescid-i Haramın tenha olan herhangi bir yerinde (-tercihen Kabe-i Muazzamayı görebileceğiniz bir yerde) tavaf namazınızı kılabilirsiniz. Tavaf namazı aşağıdaki gibi kılınır.

TAVAF NAMAZININ KILINIŞI:

Tavaf namazı 2 rekat olarak kılınan bir namazdır.
"Niyet ettim Allah rızası için Tavaf Namazı kılmaya" şeklinde niyet edebilirsiniz.

1nci rekatte : 1 Fatiha , 1 Kafirun suresi (Gul yaa eyyühel kafirun)
2nci rekatte : 1 Fatiha , 1 İhlas suresi (Gul hüvAllahü ehad)

okunur. Namazdan sonra dua edilir. Duanızı bol bol yapmayı ihmal etmeyin. Kendiniz için, anne babanız için, sevdikleriniz için, iş için nasip için, Ümmet-i Muhammed'in Selameti için, sıkıntılarınızdan kurtulmak için kısaca aklınıza gelen her ne isteğiniz varsa Cenab-ı Hakk'tan isteyin. Sizi Beyt-i Şerifine davet eden ve tavaf yapmanızı nasip eden Rabbimiz , inşAllah dualarınızı da kabul edecektir. (O esnada aklınıza sizin için bu siteyi hazırlayanlar gelirse, şu siteden bazı mevzular öğrenmiştim, dur şu yazıları yazanlara da bi dua edeyim derseniz bizi çok memnun etmiş olursunuz.)

Allah tavaflarınızı , ibadetlerinizi ve dualarınızı kabul etsin.

Dilimiz döndüğünce, gücümüz yettiğince tavafın nasıl yapıldığını siz değerli okuyucularımıza anlatmaya çalıştık.

7 sayfa süren Tavaf ile ilgili bu bütün anlatımlarımızı bir sonraki sayfamızda özetleyip bu bahsi de burada noktalıyoruz.

Allah Cümle Ümmet-i Muhammedden Razı ve Memnun olsun. Bütün Ümmet-i Muhammede bu dünyada da , ahirette de Sağlık, Sıhhat, Af ve Afiyet versin. Can-ı Gönülden dileyen her müslüman kardeşimi de nice nice defalar Hacca ve Umreye gitmeyi, Peygamber Efendimizi ziyaret etmeyi, Kabe-i Muazzamayı nice defalar tavaf etmeyi nasip etsin inşAllah.
(Ve oralarda bizi hatırlatıp bize de dua ettirsin inşAllah. )

Allah'a Emanet olun.


    1   2   3   4   5   6   7   Özet